71 rocznica potyczki w Dąbrach

18 X obchodziliśmy kolejną, tym razem 71 rocznicę bohaterskiej walki żołnierzy AK z oddziału Regina II w Dąbrach. Ostatni żyjący żołnierz tego oddziału płk. Jerzy Pertkiewicz, i tym razem we wzruszającym apelu poległych a później w swym wystąpieniu pod tablicą pamiątkową, przywołał tamte straszne dni II wojny światowej i martyrologię Narodu polskiego w walce z niemieckim okupantem.

SONY DSCDuża liczba młodych ludzi wraz z pocztami sztandarowymi szkół z cegło regionu, gwarantuje że pamięć tamtych bohaterów ruchu oporu nie zaginie i będzie kultywowana przez następne pokolenia.
Podniosłe uroczystości ubogacone śpiewem miejscowego chóru Marianus oraz grą orkiestry OSP rozpoczęły się Mszą Świętą na cmentarzu partyzantów Oddziału Regina II Batalionu „Barbara” 16 Pułku AK, poległych w październiku 1944 roku. Msza celebrowana była przez kapelana środowisk kombatanckich ks. Zbigniewa Guzego i proboszcza parafii w Rzepiennik Biskupi ks. Piotra Witeckiego.
Samorząd gminny, czyli głównego organizatora reprezentowali Wójt Gminy Marek Karaś oraz Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Bajorek. Parlament RP reprezentował poseł Michał Wojtkiewicz a władze wojewódzkie, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch. Z ramienia Powiatu Tarnowskiego tradycyjną wiązankę złożyli radni : Stanisław Kuropatwa oraz Tomasz Stelmach.
Na uroczystościach obecny był również burmistrz sąsiedniej gminy Ryglice, Bernard Karasiewicz.
Dla młodszych czytelników przybliżamy w skrócie poniżej przebieg wypadków z jesieni 1944, które rozegrały się jako ostatni regionalny akord Akcji AK pod kryptonimem „Burza”. (…) „Dramat partyzantów rozegrał się w nocy 17 października 1944 r. Pluton Regina II ulokował się na spoczynek w stodole. Wartę tej nocy strzegła sekcja pchor “Dęba” Józefa Boryczki. Nad ranem nieoczekiwanie na śpiących partyzantów napadli Niemcy. Długimi skokami zbliżyli się do stodoły a następnie otworzyli ogień. Stodoła momentalnie stanęła w ogniu.
Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Partyzanci próbowali się bronić, jednak przewaga Niemców oraz zaskoczenie zdecydowało o porażce plutonu ‘Regina II’. W nierównej walce na miejscu poległo 18 partyzantów, a dziewięciu zostało zamordowanych potem w obozie w Gross-Rozen. Z całego oddziału przeżyło jednie 3 żołnierzy ; Wojciech Wiktor „Strzałka”, który ciężko ranny wydostał się z okrążenia, Adam Jawor „Jacek”, który przeżył pobyt w obozie Gross-Rozen oraz Jerzy Pertkiewicz „Drzazga”, który tej nocy ( gdy rozegrała się tragedia oddziału) był z meldunkiem u dowódcy. „
opis za : Czesław Dutka, Gmina
Rzepiennik Strzyżewski- Przewodnik
turystyczny. 2014 r. str. 104